Evde yemek yapmak birçoğumuz için keyif verici aktiviteler arasında yer alıyor. Hem kendiniz hem de sevdiklerimiz için mutfakta saatlerimizi harcayabiliyoruz. Ancak değişen dünya düzeninde artık hepimizin daha fazla zamana ihtiyacı oluyor. Bu nedenle işimizi kolaylaştıracak cihazları kullanmaya özen gösteriyoruz. Yemek yaparken en büyük yardımcılarımızdan biri de mikserler oluyor. Yoğurma, çırpma, kesme ve parçalama gibi işlemlerde hem zaman kazandırıyor hem de elimizle yapamayacağımız şeyleri yapmamızı sağlıyor. Daha lezzetli yemekler yapabilmek ve yeni tarifleri rahatlıkla deneyebilmek için vazgeçemediğimiz cihazlar haline geliyor. Kendiniz için en iyi mikseri seçmeden önce bazı temel ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan özellikleri belirledikten sonra kendinize en uygun olan modeli seçebiliyorsunuz. Bu yazımızda mikser alırken dikkat etmeniz gerekenler neler anlatmaya çalışacağız.

Mikser Çeşitleri Neler?

Doğru mikseri seçmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey, hangi mikseri alacağınız oluyor. Temel olarak iki farklı mikser çeşidi bulunuyor ve bunlardan işinize yarayacak olan mikseri seçmeniz gerekiyor.

El Mikseri

Mikser alırken ilk önceliğiniz fazla yer kaplamaması ise, el mikserleri daha çok işinize yarayabiliyor. Stand mikserlerinden daha basit bir tasarıma sahip olan el mikserleri, mutfağınızda bir çekmeceye dahi koyabileceğiniz büyüklükte oluyor. Ekonomik ve temizlemesi kolay cihazlar olsa da bazı dezavantajları bulunuyor. El mikserleri manuel çalışma gerektirdiği için uzun süreli karıştırma işlemlerinde yorucu olabiliyor. Ayrıca stand mikserleri kadar hızlı ve kapsamlı işler çıkaramıyor.

mikser alirken dikkat etmeniz gerekenler teknosa

Stand Mikseri

Stand mikserleri yemek yaparken en çok işinizi kolaylaştıran cihazların başında geliyor. Ekmek ya da pizza hamuru veya köfte harcı yoğurma gibi işlerde oldukça faydalı oluyor. Stand mikserleri tipik olarak bir karıştırma kabı ve üzerine çeşitli aparatların takılabildiği stand parçalarından oluşuyor. El mikserlerinden daha güçlü ve hızlı olması sağladığı en büyük avantajları arasında yer alıyor. Ayrıca sabit durabildiği için mikser çalışırken siz de başka işlerinizi yapabiliyorsunuz.

Mikser Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Pişirme İhtiyacınızı Belirleyin

Mikseri mutfakta hangi işler için kullanacağınızı gerçekçi bir şekilde düşünmeniz doğru cihazı seçmeniz konusunda önemli bir fayda sağlıyor. Bu noktada hem yapacağınız tarifleri hem de miktarını dikkate alıyorsunuz. Evde ekmek yapmayı seviyorsanız ya da kek, kurabiye gibi tatlı atıştırmalıklar vazgeçilmez yiyecekleriniz arasında yer alıyorsa, çok fazla hamur yapacağınız mikser tercihiniz olabiliyor. Bunun için stand mikserleri doğru aparatlarla birlikte kullanıyorsunuz. Hamur işlerinin yanında makarna, köfte ve hatta tereyağı bile mikserinizi kullanarak kendiniz yapabiliyorsunuz.

Bu nedenle düzenli olarak ne yaptığınızı, ne yapmak istediğinizi ve miktarını doğru belirliyorsunuz. Böylece hangi boyutta mikseri hangi ekipmanlarla birlikte alacağınız ortaya çıkmış oluyor.

Fazla Yorulmamak için Ağırlığına Dikkat Edin

Bir el mikseri almak istiyorsanız, kullandığınız süre boyunca hafif ve tutması kolay bir cihaz olmasını tercih ediyorsunuz. Çünkü ne kadar çok şeyi karıştırmanız gerekiyorsa, o kadar süre elinizde tutacağınızı unutmamanız gerekiyor. İşinizi kolaylaştırması gereken bir cihaz aksi durumda oldukça zorluk çıkarabiliyor.

Bir stand mikseri almak istiyorsanız ise bunun tam tersi bir durum söz konusu oluyor. Ne kadar ağırsa, karıştırdıkça o kadar sağlam duruyor. Karıştırma işlemi sırasında tezgahın üzerinde hareket etmemesi, tüm işlerle daha kolay başa çıkabilmenizi sağlıyor.

Stand mikseri, her ne kadar tezgahın üzerinde durarak çalışıyor olsa da, kullandıktan sonra bir dolaba kaldırıyorsanız yine ağırlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü her defasında tezgaha koyup tekrar kaldırma işi bir süre sonra bunu yaparken üşenmenize neden olabiliyor. Bu nedenle çok hafif olmayan ancak kaldırırken de çok zorlanmayacağınız bir ağırlık seçmeniz, mutfaktaki işlerinizi daha eğlenceli hale getiriyor.

Farklı Hız Ayarı Daha Fazla Teknik Denemenizi Sağlıyor

Hazırladığınız farklı yiyecekler, farklı karıştırma hızlarına ihtiyaç duyuyor. Hatta bazen aynı yemek için bile birden fazla karıştırma hızına ihtiyaç duyuyorsunuz. Hem el mikserleri hem de stand mikserleri çoğunlukla 3 ila 12 farklı hız seçeneği sunuyor.

Tüm mikserlerin mutlaka yavaş başlangıç hız seviyesine sahip olması gerekiyor. Çünkü un gibi malzemeleri karışıma eklerken bu seviyede çalışması ortalığın batmasını engellemiş oluyor. Ayrıca hamuru tam kıvamına getirmek ve beze yapabilmek için de yeterli hıza sahip olması bekleniyor. Aslında tüm bunlar için 3 farklı hız seçeneği tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. Ancak mikser kullanırken daha hassas tarifler yapmak istiyorsanız ve bu konuda titiz davranıyorsanız, daha fazla hız seçeneği olan cihazları tercih edebiliyorsunuz.

Mutfağınızın Büyüklüğüne Göre Mikser Boyutunu Seçin

Almak istediğiniz mikseri seçerken teknik özelliklerinin yanı sıra boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor. Mikserler, mutfak aletleri arasında en çok kullanılan cihazların başında geldiği için piyasada çok çeşitli boyutlarda mikser bulabiliyorsunuz. Ancak burada göz önünde bulundurmanız gereken iki nokta bulunuyor. Bunlardan ilki, mutfağınızda mikser için ne kadar yeriniz olduğu konusu oluyor. Eğer küçük bir mutfağınız varsa büyük mikser size daha çok zorluk çıkarıyor. Bu nedenle tezgahınıza ve mutfağınıza uygun olan modeller arasından bir seçim yapıyorsunuz.

Göz önünde bulundurmanız gereken ikinci nokta ise, ne kadar yemek yaptığınızı düşünmeniz gerekiyor. Eğer kalabalık bir aileniz varsa ya da dostlarınızı evinizde ağırlamayı seviyorsanız fazla yemek yapmaya ihtiyacınız oluyor. Bu da daha büyük mikserler arasından tercih yapacağınız anlamına geliyor.

Almak istediğiniz mikserin boyutuna karar vermeden önce bu iki noktayı gerçekçi bir şekilde düşünerek en uygun modeller arasından bir seçim yapabiliyorsunuz.

Daha Fazla Yemek Çeşidi için Farklı Aparatlar Kullanabilirsiniz

Bir stand mikseri almaya karar verdiğinizde, onunla birlikte kullanacağınız aparatlara da yatırım yapmanız gerekiyor. Ne kadar fazla ek aparat kullanırsanız, mikser ile yapacağınız şeyler o kadar genişlemeye başlıyor. Yeni yiyecekler ve tarifler denemekten keyif alıyorsanız ona göre eklemeler yapabiliyorsunuz.

Çoğu mikser hamur kancası, tel çırpıcı ve düz çırpıcı ile birlikte geliyor. Hamur kancası, daha çok ekmek ve pizza hamuru yoğurma gerektiren şeyleri yapmak için kullanıyor. Genellikle C harfi ya da spiral şeklinde oluyor. Tel çırpıcı ise bazı yerlerde balon çırpıcı olarak da adlandırılıyor. Krem şanti, krema ya da beze yapmak için çırpma işleminde daha çok kullanılıyor. Son olarak düz çırpıcı da, pasta ve kurabiye hamuru ya da patates püresi yapmak için ilk tercih oluyor. Çoğu kullanıcı için en yaygın kullanılan aparat düz çırpıcı oluyor.

Mikser kullanarak karıştırma işlemi çoğunlukla sorunsuz gerçekleşiyor. Karıştırma sırasında yeni ürünler eklemek için genellikle bir de siperliği bulunuyor. Böylece mutfağınızın batmasını da engellemiş oluyorsunuz.

Mikser kullanarak daha fazla şey yapma imkanınız da bulunuyor. Bunun için ek aparatlar ekleyebiliyorsunuz. Makarna rulo, dilimleyici, parçalayıcı, meyve sıkacağı, dondurma makinesi, meyve ve sebze süzgeci gibi aparatlarla yaptığınız yiyecek yelpazenizi genişletebiliyorsunuz. Eğer farklı şeyler yapmayı seviyorsanız ve zamanla yeni aparatlar eklemeyi düşünüyorsanız, bunlarla uyumlu bir mikser almanız gelecekte daha fazla maliyet yaratmaması için oldukça faydalı oluyor.

Tarzınızı Yansıtan Rengi ve Tasarımı Bulun

Piyasada çok çeşitli mikser modeli bulunuyor. Bunlar sadece özellik bakımından çeşitlenmiyor. Aynı zamanda farklı tasarım ve renkte cihazlar da bulabiliyorsunuz. Mutfağınızda kullandığınız renklerle ve kendi zevkinizle uyumlu modeller arasından seçim yaptığınızda, yemek yaparken ekstra keyif alıyorsunuz.

Cihazı ve Sağlığınızı Korumak için Kolay Temizlenebilir Mikser Tercih Edin

Mikserler, doğrudan gıda ile temas halinde olduğu için temizliği çok daha önemli oluyor. El mikseri ya da stand mikseri kullandığınızda mutlaka her kullanım sonrası temizlemeniz gerekiyor. Aksi durumda üzerindeki artıklar bakteri üretmeye ve sağlığınıza zarar vermeye başlıyor.

Temizlik konusunda el mikserinin stand mikserine göre avantajı oluyor. Temizlemesi daha kolay olduğu için fazla zaman harcamıyorsunuz. Ancak stand mikseri çok fazla parçadan oluşuyor. Hem kullandığınız aparatlar hem de standın bazı parçaları ayrılabiliyor. Bunları her kullanım sonrası çıkartarak temizliyorsunuz. Her parçanın temizlik şekli de farklı olabiliyor. Bulaşık makinesine atılmayan parçaları elinizde temizlerken diğerlerini makineye atabiliyorsunuz. Ayrıca cihazın bakımlı ve uzun ömürlü olması için diğer sabit bölümlerini de ıslak bir bezle silebiliyorsunuz.

Temizlik konusu da fazla zaman ve enerji isteyen bir konu olduğu için, mikser tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Cihazınız ne kadar fazla parçaya ayrılabiliyorsa temizliği de o kadar kolay oluyor.

Gürültü Seviyesi Rahatsız Edici Olabiliyor

Mikserler çalıştığında oldukça gürültülü olabiliyor. El mikserleri küçük cihazlar olduğu için daha az ses çıkartırken, stand mikserleri bundan daha fazla gürültü çıkartıyor. Tüm modellerin gürültüsü olacağı için sessiz bir model bulma imkanınız olmuyor. Ancak bazı modeller diğerlerine göre çok daha fazla ses çıkartıyor. Eğer sese karşı bir hassasiyetiniz varsa en az gürültü çıkaran modelleri bulmanız gerekiyor.

Bütçenize Uygun Modeli Seçin

Piyasada çok fazla marka ve modelde mikser bulunuyor. İhtiyacınız olan özellikleri belirledikten sonra bütçenize en uygun olanı seçebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bütçenize en uygun kaliteli cihazı seçmek oluyor.

Yukarıda mikser alırken dikkat etmeniz gerekenler neler anlatmaya çalıştık.

Siz de mutfakta işinizi kolaylaştıracak en iyi mikserleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
kafeinsiz kahve nedir teknosa
Devamını Oku

Kafeinsiz Kahve Nedir?

Modern yaşamın yoğun koşturmacasının sonucu artık daha fazla stresle yükleniyor ve daha çok yoruluyoruz. Bu stresten kurtulmanın en…